Sort by

Brinkwood has logged 53 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
23
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
Edit this entry  
10
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
Edit this entry  
10
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
Edit this entry  
03
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★
Edit this entry  
03
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Adversary

The Adversary

1970
×
Edit this entry  
12
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
11
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★
Edit this entry  
07
Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
Edit this entry  
04
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Wings of Eagles

The Wings of Eagles

1957
×
Edit this entry  
30
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
Edit this entry  
27
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
23
Paddington

Paddington

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
Edit this entry  
21
This Land Is Mine

This Land Is Mine

1943
×
★★★★
Edit this entry  
19
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
Edit this entry  
16
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
Edit this entry  
15
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
Edit this entry  
15
The Road to Bresson

The Road to Bresson

1984
×
Edit this entry  
13
Cry Danger

Cry Danger

1951
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★½
Edit this entry  
11
The White Stadium

The White Stadium

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Val Lewton: The Man in the Shadows

Val Lewton: The Man in the Shadows

2007
×
Edit this entry  
10
Rabindranath Tagore

Rabindranath Tagore

1961
×
Edit this entry  
07
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
Edit this entry  
07
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Gonin

Gonin

1995
×
Edit this entry  
03
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
Edit this entry  
02
Quixote

Quixote

1965
×
Edit this entry  
02
All My Life

All My Life

1966
×
Edit this entry  
01
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
Edit this entry  
29
Repentance

Repentance

1987
×
Edit this entry  
28
Notorious

Notorious

1946
×
Edit this entry  
27
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Nights Are More Beautiful Than Your Days

My Nights Are More Beautiful Than Your Days

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spring Night, Summer Night

Spring Night, Summer Night

1967
×
Edit this entry  
18
Tomorrow I Will Date With Yesterday's You

Tomorrow I Will Date With Yesterday's You

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Nazarin

Nazarin

1959
×
Edit this entry  
05
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Edit this entry