• Little Women

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Shoplifters

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★

  • Coco

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★½

  • It

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • 13th

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★½

  • John Wick

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Inception

  • Up

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

  • The Incredibles

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★½

  • Lost in Translation

  • Finding Nemo

    ★★★★

  • The Pianist

  • City of God

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

  • Memento

    ★★★★

  • In the Mood for Love

  • Magnolia

  • Fight Club

  • American Beauty

  • The Iron Giant

  • The Matrix

    ★★★★

  • Saving Private Ryan

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Life Is Beautiful

  • Good Will Hunting

  • Boogie Nights