Sort by

joe has logged 69 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry