Sort by

brittany has logged 336 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★
Edit this entry  
29
She-Devil

She-Devil

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Plenty

Plenty

1985
×
★★
Edit this entry  
28
Among Giants

Among Giants

1998
×
★★½
Edit this entry  
28
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Amy

Amy

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Underground: The Julian Assange Story

Underground: The Julian Assange Story

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★½
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
23
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
After the Deluge

After the Deluge

2003
×
★★
Edit this entry  
22
Children of the Revolution

Children of the Revolution

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Rookie

The Rookie

2002
×
★★
Edit this entry  
16
Science Fiction Volume One: The Osiris Child

Science Fiction Volume One: The Osiris Child

2016
×
Edit this entry  
16
Step Up

Step Up

2006
×
★½
Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Since You've Been Gone

Since You've Been Gone

1998
×
★½
Edit this entry  
14
Angel Rodriguez

Angel Rodriguez

2005
×
★½
Edit this entry  
14
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Welcome to Woop Woop

Welcome to Woop Woop

1997
×
Edit this entry  
14
Paper Giants: Magazine Wars

Paper Giants: Magazine Wars

2013
×
★½
Edit this entry  
13
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Ned Kelly

Ned Kelly

2003
×
★★
Edit this entry  
12
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blow

Blow

2001
×
Edit this entry  
11
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blow Dry

Blow Dry

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Beautiful Kate

Beautiful Kate

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
When We Rise

When We Rise

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Jude

Jude

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
Burning Man

Burning Man

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
My Son the Fanatic

My Son the Fanatic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
To Have & To Hold

To Have & To Hold

1996
×
★★★
Edit this entry  
09
The Hard Word

The Hard Word

2002
×
★★
Edit this entry  
08
Me Myself I

Me Myself I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Divorcing Jack

Divorcing Jack

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
Hilary and Jackie

Hilary and Jackie

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mammal

Mammal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
Cosi

Cosi

1996
×
★★½
Edit this entry