• Blood and Black Lace

    ★★★½

  • The Last Waltz

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★½

  • Lady Snowblood

    ★★★★

  • The Brood

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • Boom!

    ★★★

  • Identikit

    ★★★★

  • Wait Until Dark

    ★★★½

  • Heaven Knows, Mr. Allison

    ★★½

  • God Told Me To

    ★★★

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★

  • 10 Rillington Place

    ★★★½

  • The Many Saints of Newark

    ★★½

  • Squid Game

    ★★★½

  • Demon Seed

    ★★★