Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Opposite Sex

The Opposite Sex

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
Edit this entry  
11
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unacknowledged

Unacknowledged

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
Read the review Edit this entry  
10
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good News

Good News

1947
×
Read the review Edit this entry  
08
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Read the review Edit this entry  
08
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
05
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★½
Edit this entry  
01
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry