• Gone with the Wind

    Gone with the Wind

    ★★★½

    I rewatched this movie with the addition of the TCM intro and a recording of their panel from a pre-COVID convention (thank you, HBO 🙏🏼).

    This movie is gorgeous to look at. The actors do a great job of subtly (and even not so subtly) broadcasting their motivations. Everything is deliberate, and the grueling runtime (hovering in the sweet spot between three and a half and four hours 💀) practically flies by. Especially in the era of binge-watching.

    As for…

  • Death Becomes Her

    Death Becomes Her

    ★★★★

    Bruce Willis is a revelation and I am in love with him.

    Goldie and Meryl are delightful and just absolutely awful (to everyone around them).

  • Prey

    Prey

    ★★★★

    Perfect length, perfect pace, near-perfect kill count.

  • Hello, Dolly!

    Hello, Dolly!

    ★★★

    I was rooting for Dolly to meet someone else, anyone else, or end up alone.

    It Only Takes A Moment made me cry.

  • The Opposite Sex

    The Opposite Sex

    ★★½

    Charmless compared to The Women, and overstuffed with the sort of musical numbers that were popular in the mid-sixties.

    You also got the same sort of feeling that watching a bunch of 30 year olds play teenagers on the CW gives you. I couldn’t tell how old (or young) and one character was supposed to be.

    But still, plenty of fun.

  • The Women

    The Women

    ★★★★

    I went in completely unaware of the gimmick, and as it dawned on me I only became more and more delighted.

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★

    For a movie with almost zero dramatic tension, they really managed to keep the pace up.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    A Raimi film that revolves around portals and a book? Hmm. HMMMM.

    Anyway, this movie was a huge bummer and fun to half-watch.

  • Forbidden Zone

    Forbidden Zone

    Unsurprisingly, from the same minds that brought you the Little Girls music video.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    The best one so far.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★

    Black Widow: Set Phasers To Stunning, etc.


    They could have delayed this release and improved the CGI on those fuzzy red darts.


    But the studio chose not to.

  • Eternals

    Eternals

    ★★★

    My eyes cannot believe Sebastian Stan isn’t in this movie.

    Anyway, I think the only thing wrong with this film is that they tried to do too much in too little time. However, I would not want this movie to be any longer than it already is.

    This movie could have benefited from the lack of baggage other Marvel movies come with. Instead it was bogged down by trying to whip up the level of rapport that comes built-in with the Avengers movies.

    It’s telling a more cerebral story from the jump than most of the MCU, and therefore feels constrained when using super hero movie devices.