Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Finn

Finn

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Finn
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Finn’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • King Richard

    King Richard 2021

    ★★★★ Watched by Finn 20 May 2022

    That was great. Will Smith was great, even though I still would have voted for Andrew Garfield or Benedict Cumberbatch. It’s a pretty well made inspirational biopic, but I felt the runtime at times.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005

    ★★★★½ Rewatched by Finn 19 May 2022

    Rewatched it in honor of its 17th anniversary. Still the best Star Wars film!

  • An Extremely Goofy Movie

    An Extremely Goofy Movie 2000

    ★★★ Watched by Finn 18 May 2022

    Just as fun and quick as the first film.

  • The Counselor

    The Counselor 2013

    ★★★½ Watched by Finn 17 May 2022

    This thing is so random, but pretty entertaining nonetheless. I mean we don’t have to talk about the cast and I was surprised at how randomly brutal this is. I don’t know this was kinda cool.

  • Emergency

    Emergency 2022

    Watched by Finn 17 May 2022

    Embargoed.

    Read my full review here: soon

  • Smallfoot

    Smallfoot 2018

    ★★★ Watched by Finn 16 May 2022

    Perfectly fine, but nothing more. I was quite surprised that it’s actually partly a musical.

  • The Darjeeling Limited

    The Darjeeling Limited 2007

    ★★★ Watched by Finn 15 May 2022

    It’s is charming, but arguably more lower tier Wes Anderson.

  • Malignant

    Malignant 2021

    ★★★½ Watched by Finn 15 May 2022

    This thing is absolutely bonkers in all the right ways. James Wan really did go all in and delivered (the scene in the police station!). There is some clunky dialogue and I’m not huge about the colour grading. It does take some time until it starts to get going, but when it does it DELIVERS. Definitely check it out!

  • Reminiscence

    Reminiscence 2021

    ★★½ Watched by Finn 14 May 2022

    There is so much potential. The cast, the look, the concept… but man this was just exposition after exposition and surprisingly boring. Why did Hugh Jackman (who really tried his best) have to explain stuff to himself? What a disappointment.

  • The Making of: The French Dispatch

    The Making of: The French Dispatch 2022

    Watched by Finn 14 May 2022

    HOW was this snubbed for Best Production Design?! (Watched it to further complete Timothée Chalamet’s filmography)

  • The Village

    The Village 2004

    ★★★½ Watched by Finn 14 May 2022

    Liked this quite a bit! Great cast and a slowly unraveling story greatly written/directed by Shyamalan.

  • The Color of Money

    The Color of Money 1986

    ★★★ Watched by Finn 14 May 2022

    Solid, but nothing more.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 157

Review Tags

28
  • netflix
  • disney+
  • blu-ray
  • amazon prime
  • youtube
  • self-quarantine
  • second lockdown
  • with mom and dad
  • profile
  • we are one global film festival
  • screener
  • with sister
  • sky ticket
  • cinema
  • tv
  • with dad
  • with mom
  • with family
  • sky go
  • shocktober 2020
  • with uncle
  • apple tv+
  • dvd
  • filmindependent
  • magenta tv
  • with aunt
  • with grandma
  • with grandparents
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro