Sort by

🎭Hermes/Moritz 🎭 has logged 1,029 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
God's Not Dead: A Light in Darkness

God's Not Dead: A Light in Darkness

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
God's Not Dead 2

God's Not Dead 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Dolittle

Dolittle

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry