Sort by

🎭Hermes/Moritz 🎭 has logged 136 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mr. Mom

Mr. Mom

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Reader

The Reader

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After

After

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Family Guy Presents: It's a Trap!

Family Guy Presents: It's a Trap!

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
X-Men

X-Men

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Feet Two

Happy Feet Two

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry