Jack has logged 107 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Take Me Out

Take Me Out

2019
×
Edit this entry  
30
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Richard III

Richard III

1955
×
★★
Edit this entry  
05
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry