• The Mountain King

    ★★½

  • Final Destination

    ★★★

  • American Psycho

    ★★★★½

  • Borstal Boy

    ★★★½

  • Just a Question of Love

    ½

  • Girl, Interrupted

    ★★★★

  • Stuart Little

    ★★

  • Magnolia

    ★★★½

  • The Green Mile

    ★★★½

  • Toy Story 2

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★½

  • American Beauty

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • American Pie

    ½

  • Tarzan

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★½

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★

  • All About My Mother

    ★★★½

  • The Mummy

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★

  • Shakespeare in Love

    ★★½

  • A Bug's Life

    ★★★★★

  • Babe: Pig in the City

  • Central Station

    ★★★★★

  • American History X

    ★★★½

  • The Lion King II: Simba's Pride

    ★★★★

  • Get Real

    ★★★½

  • The Parent Trap

    ★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • The Mask of Zorro

    ★★★½

  • Mulan

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★

  • The Celebration

    ★★★★

  • Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★½

  • Ringu

    ★★★★

  • Fögi Is a Bastard

    ★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★★★

  • I Know What You Did Last Summer

    ★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★

  • Bean

    ★★½

  • Hercules

    ★★★

  • Happy Together

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★★

  • Anaconda

    ★★★

  • Scream

    ★★★

  • 101 Dalmatians

  • The English Patient

    ★½

  • Romeo + Juliet

    ★★★

  • Lilies

    ½

  • Matilda

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★

  • Beautiful Thing

    ★½

  • Secrets & Lies

    ★★★★

  • Fargo

    ★½

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★½

  • Total Eclipse

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Babe