• The Wild Bunch

    ★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★½

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Great Silence

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★

  • The Jungle Book

    ★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Daisies

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • The Big Gundown

    ★★★½

  • Persona

    ★★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • My Fair Lady

    ★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★½

  • This Special Friendship

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★

  • Contempt

    ★★★

  • The Servant

    ★★★

  • The Birds

    ★★★½

  • High and Low

    ★★★★½

  • 8½

    ★★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★½

  • Harakiri

    ★★★★½

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★

  • Rocco and His Brothers

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • Ben-Hur

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Rio Bravo

    ★★★

  • Imitation of Life

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★½

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★½

  • 3:10 to Yuma

    ★★★½

  • Le Notti Bianche

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Around the World in Eighty Days

    ★★½

  • The Ten Commandments

    ★★★★

  • Bigger Than Life

    ★★★★½

  • The Searchers

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★½

  • Johnny Guitar

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • Shane

    ★★★

  • Limelight

    ★★★½

  • Ikiru

    ★★★★★

  • The Quiet Man

    ★★½

  • High Noon

    ★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Umberto D.

    ★★★½

  • The Greatest Show on Earth

    ★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★