• The Young and the Damned

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Winchester '73

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★★½

  • Song of Love

    ★★★★

  • The Heiress

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Red River

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★

  • The Red Shoes

  • Fort Apache

    ★★★★½

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • Monsieur Verdoux

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • The Best Years of Our Lives

    ★★½

  • The Lost Weekend

    ★★½

  • Brief Encounter

    ★★★½

  • Laura

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • How Green Was My Valley

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★★★

  • The Cameraman

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★★

  • The Circus

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Seven Chances

    ★★★★

  • The Navigator

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★½

  • Three Ages

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★★

  • My Wife's Relations

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★½

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • Convict 13

    ★★★★★

  • One Week

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Different from the Others

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★