Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Modulations

Modulations

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gad

Gad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gad

Gad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Something's Gonna Live

Something's Gonna Live

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Country Bears

The Country Bears

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Voyagers

Voyagers

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
City of Hope

City of Hope

1991
×
Edit this entry  
02
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
All About 'The Birds'

All About 'The Birds'

1999
×
Edit this entry  
20
Matewan

Matewan

1987
×
Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
Edit this entry  
09
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry