brooke has logged 162 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
City of Hope

City of Hope

1991
×
Edit this entry  
02
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
All About 'The Birds'

All About 'The Birds'

1999
×
Edit this entry  
20
Matewan

Matewan

1987
×
Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
Edit this entry  
09
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dear Lemon Lima

Dear Lemon Lima

2009
×
Edit this entry  
05
Bringing Down the House

Bringing Down the House

2003
×
Edit this entry  
04
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Read the review Edit this entry  
02
Chatroom

Chatroom

2010
×
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Garden State

Garden State

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American History X

American History X

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Triple Dog

Triple Dog

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry