• The Empire Strikes Back

    ★★★½

  • The Jerk

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★½

  • Halloween

    ★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★

  • Animal House

    ★★★½

  • The Kentucky Fried Movie

    ★½

  • Sorcerer

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★

  • The Exorcist

    ★★★½

  • Paper Moon

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • The Ceremony

    ★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★½

  • The Producers

    ★★★

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • The Haunting

    ★★★½

  • Harakiri

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½