• Steven Universe: The Movie

    ★★★

  • Fantastic Fungi

    ★★★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★★

  • Queer Japan

    ★★★★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★½

  • Vivarium

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Anna

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Ride Your Wave

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • First Love

    ★★★★

  • Promare

    ★★★

  • The Dead Don't Die

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★½

  • Little

    ★★

  • Strange Negotiations

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • The Day Shall Come

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★½

  • Yes, God, Yes

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • The Operative

    ★★★

  • Mr. Jones

    ★★★★

  • The Wandering Earth

    ★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Paradise Hills

    ★★½

  • The Vast of Night

    ★★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★

  • The Lodge

    ★★★★½

  • Polar

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • IO

    ★★★½

  • Close

    ★★★½

  • Glass

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Mortal Engines

    ★★★½

  • Bird Box

    ★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★½

  • The Girl in the Spider's Web

    ★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★

  • Venom

    ★★★½

  • Starfish

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★

  • Overlord

    ★★★½

  • Slice

    ★★½

  • High Life

    ★★

  • Halloween

    ★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Aniara

    ★★★

  • Peppermint

    ★★

  • The Predator

    ★★

  • Vox Lux

    ★½

  • The Nun

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • Destroyer

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★