• Sorcerer

    Sorcerer

    ★★★★★

    You’ve seen the Fast & Furious, but what about the Slow & Simmering? For a movie largely about trucks driving below 10mph, this was a thrill ride. I should rewatch Seaquest.

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★★★

    Haven’t seen this since it came out, but the moody slow build and austere soundtrack are haunting.

  • Bad Trip

    Bad Trip

    ★★★★

    Planes, Trains, and incredibly wild scenes. The restaurant scene was a standout, but so many bits of this movie were amazing.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★½

    Explosions, huge monster fights, and a surprisingly great cast having a good time. Ideal summer entertainment. I guess I’ve seen every film in the “monsterverse” now, and this was maybe the most fun? Long live Godzilla, the KoM.

  • Wet Hot American Summer

    Wet Hot American Summer

    ★★★★½

    A delightful rewatch. I forgot how many amazing actors were in this at the start of their career, with absurdist performances from Michael Ian Black, Bradley Cooper, and David Hyde Pierce. All the little bits, and the kids’ reactions to them are hilarious. A classic. _smashing pottery sounds_

  • Safe House

    Safe House

    ★★★½

    Old spy/young spy. Not quite a Bourne or a Le Carré, but it was a fun thriller even though I can’t quite take Ryan Reynolds seriously.

  • Dante's Peak

    Dante's Peak

    ★★★

    **Dante’s Peak**
    This is a more focused predecessor to one of my all-time favorite movies, 2012. James Bond does a science, while Sarah Conner slings espresso and does mayor stuff. This move made me afraid of volcanos and hot springs and also children driving. If there’s a genre called “my boss didn’t beleive me until it was too late” this is firmly part of it.

  • Tripping with Nils Frahm

    Tripping with Nils Frahm

    ★★★★½

    After listening to this album and his other works on repeat for a while, it was fascinating to see how he creates his music. Frahm is like a conductor for all the little electronic gremlins in various synths and keyboards, and the results are oustanding.

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

    The colors and light in this film are unbelievable. Utterly gorgeous. Jimmie Fails and Jonathan Major had incredible screen chemistry, with their performances tied together with long pans. I can’t wait to see more Jimmie Falls in films.

  • Oblivion

    Oblivion

    ★★★½

    Somehow I hadn’t seen this until tonight. A delightful Tom Cruise sci-fi with a pretty predicitable twist, and really goofy goggles. A+

  • Sentinelle

    Sentinelle

    ★★★½

    A nice and tight action film. The fights were well-coreographed, and there just wasn’t much fat to trim. Fast, fun, and chill.

  • Shadow in the Cloud

    Shadow in the Cloud

    ★★★

    A hat on a gremlin on a hat. This movie was initially kind of interesting, and seemed like it would be a straight-up tale of misogyny in the sky, but then the gremlin showed-up, and the zeros, and it just kept going.