• Epistolary Kisses

  • The Scent of Earth

    ★★

  • Danse Macabre

    ★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★½

  • Shangri-La

  • Can't Get You Out of My Head

  • Nian

  • First Light

    ★★

  • The Hand

    ★★★★

  • nothing hurts, and you won’t be

    ★★★½

  • Puparia

    ★★½

  • Simulacra

  • beta sessions (holophrasis.exe)

    ★★★

  • Quo vadis, Aida?

  • White Horse

    ★★½

  • LIBRA

  • Lily Chan & The Doom Girls

    ★★½

  • Movie That Invites Pausing

    ★★★★½

  • AFTERMATH

  • Slow Death

  • Not Dead Yet

  • Air Conditioner

    ★★★★

  • Hudson Geese

    ★★★

  • Freeze Frame

    ★★★

  • The Assistant

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Symbiosis

    ★★★½

  • Glimmers

    ★★★½

  • Vitalina Varela

    ★★★★½

  • On an Island

    ★★½

  • The Sleeping Sun Station

    ★★★½

  • Surrender

    ★★★★

  • Catherine Opie b. 1961

    ★★★

  • Sunday, Monday And Tuesday I Was Out Of Film In Chicago

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Beanpole

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★

  • Fourteen

  • Shoot the Moon Right Between the Eyes

    ★★★

  • Nabarun

  • Ada Kaleh

    ★★★

  • Our Time

  • Lonely Voices

    ★★★½

  • Life in the Shadows

    ★★★

  • Looking for KOKO

    ★★★

  • How Fernando Pessoa Saved Portugal

    ★★½

  • Nursery Rhymes

    ★★★★

  • Trees Down Here

    ★★½

  • All These Creatures

    ★★★½

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Shoplifters

    ★★★½

  • Ash Is Purest White

    ★★★★½

  • The Image Book

    ★★★

  • Leto

    ★★★½

  • Taiwan Night Market

  • Creature Companion

    ★★★

  • Altiplano

    ★★★

  • Obon

    ★★★½

  • The Sermon

    ★½

  • Chronophobie

  • Support the Girls

    ★½

  • The Wolf House

    ★★★★

  • E

    ★★★

  • Wishing Well

  • Transit

    ★★½

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★★

  • Impermanence

    ★★★

  • Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

    ★★

  • Flame

    ★★★★½

  • Drown Among the Dead

    ★½