Sort by

brotherdeacon has logged 271 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Flight Paths

Flight Paths

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hotaru

Hotaru

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Office Suite

Office Suite

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Capitalism: Child Labor

Capitalism: Child Labor

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Landfill 16

Landfill 16

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Color Neutral

Color Neutral

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
American Dreams (Lost and Found)

American Dreams (Lost and Found)

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tauride

Tauride

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Can't Keep a Good Snake Down

You Can't Keep a Good Snake Down

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dailies From the USA

Dailies From the USA

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Ghost Algebra

Ghost Algebra

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Hunter

Night Hunter

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
Feeler

Feeler

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Speaking Corpse

Speaking Corpse

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
La grande dame

La grande dame

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pure Data Read as Pure Data

Pure Data Read as Pure Data

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Ore

Phantom Ore

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Energie!

Energie!

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oh! My Mother

Oh! My Mother

1969
×
Read the review Edit this entry  
27
The Faun

The Faun

1917
×
Edit this entry  
27
Bestiary

Bestiary

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deep Sleep

Deep Sleep

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mistral

The Mistral

1966
×
Edit this entry  
26
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Transit

Transit

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pacific 231

Pacific 231

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Chicken

The Chicken

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Burning Star

Burning Star

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Our Summer

Our Summer

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Emilie Muller

Emilie Muller

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
4XD

4XD

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Joy of Life

The Joy of Life

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Moon Warriors

Moon Warriors

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cigarette

The Cigarette

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Menthe: The Benefactor

Menthe: The Benefactor

1979
×
★★
Edit this entry  
06
Jathilan: Trance and Possession in Java

Jathilan: Trance and Possession in Java

×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Natpwe: The Feast of the Spirits

Natpwe: The Feast of the Spirits

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Puparia

Puparia

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life Begins Tomorrow

Life Begins Tomorrow

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Popeye the Sailor

Popeye the Sailor

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Universal Hotel

Universal Hotel

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
Read the review Edit this entry  
24
Hooked

Hooked

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★
Edit this entry