Jarrett has logged 218 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
26
Terra Incognita

Terra Incognita

2002
×
Edit this entry  
25
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Edit this entry  
25
Deep Sleep

Deep Sleep

2014
×
Edit this entry  
23
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
The First Temptation of Christ

The First Temptation of Christ

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
GUO4

GUO4

2019
×
Edit this entry  
13
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
An Hour with Alice

An Hour with Alice

2011
×
Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Christmas at Dollywood

Christmas at Dollywood

2019
×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irony of Fate. The Sequel

The Irony of Fate. The Sequel

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★
Edit this entry  
24
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
18
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Edit this entry  
17
The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath!

The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath!

1975
×
★★★
Edit this entry  
16
The Postman's White Nights

The Postman's White Nights

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
09
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry