Sort by

Brandon has logged 126 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Divergent

Divergent

2014
×
★½
Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Edit this entry  
25
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dave

Dave

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Horns

Horns

2013
×
★★
Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Left Behind

Left Behind

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Overboard

Overboard

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lucy

Lucy

2014
×
½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Edit this entry  
16
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Signal

The Signal

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
Edit this entry  
12
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★½
Edit this entry  
05
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Locke

Locke

2013
×
Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Transcendence

Transcendence

2014
×
Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Body

The Body

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
The Machine

The Machine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★½
Edit this entry