Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Brougherson

Brougherson

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Brougherson
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Brougherson’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Halloween Kills

    Halloween Kills 2021

    ★★½ Watched by Brougherson 20 Oct 2021

    “It’s time to pay the price!”

  • Muppets Haunted Mansion

    Muppets Haunted Mansion 2021

    ★★★ Watched by Brougherson 11 Oct 2021

    Kermits voice though... come on.

  • The Empty Man

    The Empty Man 2020

    ★★★ Watched by Brougherson 17 Aug 2021

    So so so much potential to be much more, but still a very cool unnerving ride.

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise 2021

    ★★★ Watched by Brougherson 09 Aug 2021

    Seriously... Metallica?

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow 2020

    ★★★½ Added by Brougherson

    Jim Cummings is a treasure, watch this and Thunder Road!

  • Grizzly

    Grizzly 1976

    ★★ Added by Brougherson

    'Jaws' with a bear

  • The Last Days on Mars

    The Last Days on Mars 2013

    ★★★½ Added by Brougherson

    I feel like this was the movie we were sold in the trailer for Mission to Mars.

  • Z

    Z 2019

    ★★★½ Added by Brougherson

    Very effective low-budget canuck horror, check it oot!

  • Aliens vs Predator: Requiem

    Aliens vs Predator: Requiem 2007

    ★★ Added by Brougherson

    So... is the bad lighting to hide the fx, or was it just not in the budget? This may be the worst lit wannabe summer blockbuster in existence

  • Relic

    Relic 2020

    ★★★½ Added by Brougherson

    Subtle subtext becomes in your face "BE A BETTER PERSON!" quiiiiiick

  • Bug

    Bug 2006

    ★★★ Added by Brougherson

    Ashley Judd crushes it

  • Flight 666

    Flight 666 2018

    ★ Added by Brougherson

    It's awful... but what a ride!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 6

Review Tags

3
  • 2017
  • arachnaphobia
  • halloween
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro