Charlie has logged 93 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Man Departed

A Man Departed

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Edit this entry  
31
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
Edit this entry  
21
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Being There

Being There

1979
×
Read the review Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
OPAL

OPAL

2020
×
Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry