Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
18
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Come and See

Come and See

1985
×
Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★
Edit this entry  
28
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry