Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Kaleb Brown

Kaleb Brown

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Kaleb
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Kaleb’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly 1966

    ★★★★★ Watched by Kaleb Brown 21 Nov 2021

    One of those films that does not disappoint, even with all the hype surrounding it.

  • Citizen Kane

    Citizen Kane 1941

    ★★★★½ Watched by Kaleb Brown 11 Nov 2021 1

    8 decades later and it still holds up. Impressive.

  • The Thing

    The Thing 1982

    ★★★★★ Rewatched by Kaleb Brown 30 Oct 2021

    Even better on rewatch, also I love the music.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi 2017

    ½ Added by Kaleb Brown 1

    One of the dumbest and most idiotic films I've ever seen. Nothing matters in this because of ROS and nothing makes sense in it anyway. A film that insults your intelligence and that doesn't matter in the long run. This gets the rating it deserves.

  • Minority Report

    Minority Report 2002

    ★★★★★ Rewatched by Kaleb Brown 19 Oct 2021 2

    Yep, still just as good on rewatch.

  • Minority Report

    Minority Report 2002

    ★★★★★ Watched by Kaleb Brown 16 Sep 2021

    Minority Report is one of those rare films were the more I think about it the more I love it, and I loved it on my first watch.

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II 1974

    ★★★★½ Watched by Kaleb Brown 06 Oct 2021 1

    Definitely prefer the first one, but it was still a fantastic film though.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road 2015

    ★★★★★ Added by Kaleb Brown

    An action masterpiece.

  • The Godfather

    The Godfather 1972

    ★★★★★ Watched by Kaleb Brown 08 Sep 2021 2

    I don't really know what to say that hasn't already been said. So, ill just say that it was excellent and it definitely deserves the praise it gets.

  • The Dark Knight

    The Dark Knight 2008

    ★½ Added by Kaleb Brown

    Here's a hot take.

    So, The Dark Knight, one of the most revered films of the 21st century. Hailed as the best superhero movie ever made. Is it? I don't know and I don’t really care either way. This is a weird movie for me because I never got the hype for it. What makes this movie stand out above other movies? Is it the villain? Is it the tone? Is it the themes? What is it?

    For the movie…

  • Blade Runner

    Blade Runner 1982

    ★★★ Added by Kaleb Brown 2

    While I love the world of Blade Runner. The story itself didn't leave an impact on me. Also, the last 20 minutes was just off, and while it's a beautiful movie it was ultimately a kind of hollow experience by the end. I heard it gets better with rewatches but the urge to rewatch it is not just there. Hopefully i enjoy the sequel more.

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption 1994

    ★★★½ Watched by Kaleb Brown 07 Sep 2021

    Look, it was good, great even but best film of all time? No. I like the acting, and the characters but the movie as a whole nothing spectacular. Im glad people love it but some people also hype this movie up way too much.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro