Sort by

brtblci has logged 418 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★½
Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Creed II

Creed II

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Super 8

Super 8

2011
×
★★
Edit this entry  
15
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★½
Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Human

Human

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Keepers

The Keepers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Way Back

The Way Back

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
25
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★
Edit this entry  
20
Love

Love

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★
Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
Milk

Milk

2008
×
Edit this entry  
12
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
10
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Edit this entry  
10
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry