Sort by

brtblci has logged 378 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
The Punisher

The Punisher

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Others

The Others

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marshland

Marshland

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Edit this entry  
03
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★
Edit this entry  
03
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Edit this entry  
30
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Edit this entry  
25
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Passion

Passion

2012
×
★½
Edit this entry  
13
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Confession

The Confession

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ripley's Game

Ripley's Game

2002
×
★★½
Edit this entry  
11
Toss-Up

Toss-Up

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Toss-Up

Toss-Up

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry