brtblci has written 24 reviews for films during 2021.

  • Split Second

    Split Second

    ★★★★

    decent dystopian, sci-fi horror, police buddy film.. love the cast and concepts such as flooded england, rats and plague, and the occult. wish the ending delivered a bit more.

  • Romeo Is Bleeding

    Romeo Is Bleeding

    ★★★★

    can i tell you what makes love so frightening? it's that you don't own it, it owns you.

  • The General's Daughter

    The General's Daughter

    ★★½

    bu isin sonunda bu orospu cocugunu bulacagimi soylemistim, ancak bu orospu cocugunun siz olacaginiz aklimin ucundan bile gecmemisti.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    A feast for the eyes. Dark and uncompromising. With a haunting musical score by Vangelis that adds a hypnotic quality to those breathtaking megacity landscapes of future Los Angeles. Ridley Scott's adaptation of Philip K. Dick's post-apocalyptic bounty hunter story 'Do Androids Dream Of Electric Sheep' is a visionary work of art; it's a dystopian masterpiece and I'd personally call it as much a milestone of science fiction as Kubrick's '2001' (and be advised to watch the version known as…

  • A Bronx Tale

    A Bronx Tale

    ★★★★

    ıt don't take much strength to pull a trigger but try getting up every morning day after day and work for a living, let's see him try that, then we'll see who the real tough guy is, the working man is the tough guy, your father's the tough guy!

  • Exotica

    Exotica

    ★★★★½

    “he comes in here every other night. he has his favorite drink, and his favourite table, with his favorite dancer. sometimes he has to wait for her, and sometimes she's waiting for him, to protect him. she's his angel.”

  • Leaving Las Vegas

    Leaving Las Vegas

    ★★★★

    “I don't know if I started drinking 'cause my wife left me or my wife left me 'cause I started drinking, but fuck it anyway.”

  • Thursday

    Thursday

    ★★★★

    “I am not a drug dealer. It's been four years since I've seen any drugs. I'm an architect. I'm a little happy republican who spends the majority of his time trying to figure out how to pay the fucking bills and how make my wife happy.”

  • Body Heat

    Body Heat

    ★★★★

    " you aren't too smart, are you? i like that in a man."

  • Cheap Thrills

    Cheap Thrills

    ★★★★

    "we need a tie-breaker."

  • Glengarry Glen Ross

    Glengarry Glen Ross

    ★★★★

    oh what a big man you are! haha

  • Angel Heart

    Angel Heart

    ★★★★½

    "they say there's enough religion in the world to make men hate each other, but not enough to make them love."