RSS feed for Lieuwe
  • Quick Change

    Quick Change

    ★★★

    Starts out great with one of the funnest bank robberies ever put on screen. But nothing that follows is as funny and clever as that opening scene, and the movie quickly changes into a bit of a bore. Murray is great though, in a movie where he seems to be mostly playing himself.

  • Beautiful Boy

    Beautiful Boy

    ★★★

    I'm just glad to see Bubbles is doing well

  • Halloween II

    Halloween II

    ★½

    Emo Michael Myers is the worst Michael Myers. This Laurie Strode is annoying as fuck. But most of all I can't forgive Rob Zombie for turning Sam Loomis into a self-important idiot.

  • Last Action Hero

    Last Action Hero

    ★★★★

    Very underrated.

  • Animal House

    Animal House

    ★½

    Remember when racist and rape jokes were funny? This didn't age well at all...

  • I Walked with a Zombie

    I Walked with a Zombie

    ★★★★

    'There's no beauty here, only death and decay.'

  • The Kentucky Fried Movie

    The Kentucky Fried Movie

    ★★

    There's a glimmer of that Zucker/Abrahams genius here that we know from brilliant comedies like Airplane! or The Naked Gun, but mostly this feels incredibly dated and sometimes even cringeworthy, like listening to your grandfather telling a stale joke.

  • Mute

    Mute

    ★½

    No story but still two hours long.

  • Hardware

    Hardware

    ★★½

    This isn't what I wanted but this is what I got.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★½

    Funny.

  • It

    It

    ★★

    "It" 2017 tries hard, but fails in a lot of respects. For one, it isn't scary. Part of the reason that it isn't is because it doesn't make you care about the main characters enough. They are drawn in broad strokes, but hardly get any of the characteristics that makes them so likeable in the novel. And the changes that are made to the characters are for the worse. Beverly, who is one of the toughes and strongest kids in…

  • Maximum Overdrive

    Maximum Overdrive

    ★★½

    Not quite as terrible as I expected, but still far from good. The beginning is actually quite fun and entertaining: lots of action, gory kills and "wtf!" moments. But then it slows down and becomes really quite boring for a long time. Still a fairly enjoyable piece of trash cinema.