2017

Lieuwe Lieuwe’s year in review

Lieuwe’s highest rated films

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Birdboy: The Forgotten Children

    ★★★★½

  • Deliverance

    ★★★★½

  • It Follows

    ★★★★½

  • In This Corner of the World

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Caché

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • The Girl with All the Gifts

    ★★★★½

  • Hounds of Love

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 262 Films watched
  • 21.8 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Weird Science

Jan 2

Last Film

Blade of the Immortal

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
115 films
Thriller
103 films
Drama
92 films
Action
67 films
Comedy
59 films
Mystery
44 films
Sci Fi
38 films
Crime
35 films
Adventure
27 films
Fantasy
23 films
USA
186 films
UK
35 films
Canada
20 films
Italy
17 films
France
13 films
Germany
12 films
Australia
10 films
Japan
9 films
Hong Kong
8 films
China
7 films
English
225 films
Spanish
23 films
Italian
19 films
German
18 films
French
17 films
Japanese
13 films
Cantonese
10 films
Russian
8 films
Hungarian
6 films
Chinese
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Lieuwe’s most liked review

Brimstone

★★½

Way too long for basically a very thin story, Brimstone is a movie that thinks it has something to say, but doesn't really. Instead of using it's runtime of 138 minutes to give us fleshed out characters, it mainly just numbs it's audience with excessive amounts of violent suffering to…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

House IV
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Myrte en de Demonen

Films watched in 2017

  • Blade of the Immortal
  • The Babysitter
  • Jack Frost
  • Silent Night, Deadly Night II
  • Silent Night, Deadly Night
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • Prince of Darkness
  • To All a Goodnight
  • Wolf Creek
  • Christmas Evil
  • Black Christmas
  • Scream for Help
  • Pin
  • Night School
  • Don't Open Till Christmas
  • Beyond the Door
  • Maggie's Plan
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Lady Bird
  • The Graduate
  • Despicable Me 3
  • Lady Macbeth
  • The Dark Tower
  • The Room
  • The Disaster Artist
  • Altered States
  • Xangadix Lives!
  • The Johnsons
  • Thelma
  • Jacob's Ladder
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Witchtrap
  • Twilight Zone: The Movie
  • The Mechanic
  • The Hills Run Red
  • Deadly Prey
  • Movie in Action
  • Hardware
  • Fright Night Part 2
  • Fright Night
  • A Ghost Story
  • The Sentinel
  • Murder on the Orient Express
  • The Haunting
  • Death Wish 5: The Face of Death
  • Hotarubi no Mori e
  • Mulholland Drive
  • Hello Mary Lou: Prom Night II
  • Pieces
  • Your Name.
  • Thor: Ragnarok
  • Jigsaw
  • The Suspicious Death of a Minor
  • Almost Human
  • Excalibur
  • Game of Death
  • Birdboy: The Forgotten Children
  • Zardoz
  • Last Call Lenny
  • It Stains the Sands Red
  • Deliverance
  • Session 9
  • Happy Death Day
  • XX
  • Before Midnight
  • The House of the Devil
  • The Woman in Black
  • It Follows
  • Cult of Chucky
  • Blade Runner 2049
  • Kingsman: The Golden Circle
  • I Bury the Living
  • In This Corner of the World
  • Survival Family
  • Nekonin
  • Annie Hall
  • Ginger Snaps
  • Blade Runner
  • mother!
  • Death Line
  • It
  • Before Sunset
  • The Beguiled
  • Little Evil
  • Caché
  • Empire Records
  • Madhouse
  • Get Shorty
  • Before Sunrise
  • Kedi
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Wild at Heart
  • The Hitman's Bodyguard
  • The House with Laughing Windows
  • House of 1000 Corpses
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • The Pit and the Pendulum
  • Atomic Blonde
  • Dressed to Kill
  • Annabelle: Creation
  • New Jack City
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Hollow Man
  • Dunkirk
  • Withnail & I
  • Burial Ground
  • It
  • Little Miss Sunshine
  • Okja
  • Ordinary Man
  • Night of the Living Dead
  • Hostel: Part II
  • War for the Planet of the Apes
  • Cujo
  • A Dark Song
  • Maximum Overdrive
  • Taxi Driver
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • Spider-Man: Homecoming
  • Hostel
  • Death Wish 4: The Crackdown
  • Knock Off
  • 2001: A Space Odyssey
  • Baby Driver
  • Myrte en de Demonen
  • It Comes at Night
  • The Third Man
  • Lionheart
  • Wonder Woman
  • Bloody Moon
  • Sleepaway Camp
  • House IV
  • House III: The Horror Show
  • Baywatch
  • House II: The Second Story
  • House
  • The Visit
  • Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks
  • Penitentiary III
  • Alien: Covenant
  • Class of 1999
  • The Virgin Suicides
  • I Am Not Your Negro
  • Flatliners
  • Rogue
  • Class of 1984
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • The Strangers
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Kill Baby, Kill
  • Earth vs. the Flying Saucers
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Hercules
  • Tromeo & Juliet
  • The Silence of the Lambs
  • The Fate of the Furious
  • The Girl with All the Gifts
  • Loop
  • The Untamed
  • Buster's Mal Heart
  • Operation Mekong
  • Suspiria
  • Deliver Me
  • Häxan
  • Red Christmas
  • Raw
  • Killing Ground
  • Hounds of Love
  • The Bar
  • Headshot
  • Berlin Syndrome
  • Free Fire
  • Skins
  • Get Out
  • I Am Not a Serial Killer
  • The Greasy Strangler
  • Evil Dead
  • Death Wish 3
  • Robin Hood: Men in Tights
  • Death Wish II
  • Wrong Turn 2: Dead End
  • Ip Man 2
  • Ghost in the Shell
  • Train to Busan
  • Cyclone
  • The Wraith
  • Swiss Army Man
  • Death Wish
  • The Long Riders
  • Life
  • Wrong Turn
  • Ravenous
  • SPL 2: A Time for Consequences
  • SPL: Kill Zone
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Ms .45
  • Murder Party
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Kong: Skull Island
  • Pet Sematary
  • Near Dark
  • Legally Blonde

See all 262

Highly rated films Lieuwe missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Paddington 2
  • LA 92
  • Phantom Thread
  • The Florida Project
  • First Reformed
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more