Tyler has logged 178 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Together Together

Together Together

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Edit this entry  
31
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Edit this entry  
31
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
28
In the Earth

In the Earth

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★
Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Underworld

Underworld

2003
×
★★
Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
F9

F9

2021
×
★★
Edit this entry  
30
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★
Edit this entry  
15
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry