• Duck Soup

    Duck Soup

    ★★★½

    Mini Review

    CLASSICS MONTH DAY 20

    My first Marx Brothers film, and I thought it was very funny despite its age. Although I don't think I liked it as much as most people and I don't really see the fuss. It was really silly, but on the whole, I liked it.


    Lists:
    Classics Month: boxd.it/7zfcU

  • King Kong

    King Kong

    ★★★½

    Mini Review

    CLASSICS MONTH DAY 19

    Kong: Skull Island is one of my favourite films, so it was interesting to go back and see the similarites it has to the original. Turns out, the original is quite racist... but it's also got some brilliant effects, iconic sequences, and enormous scale. It also has a lot of screaming, apparently this film is classified as 'horror' but it's definitely more of an adventure film, just with a sh*t ton of screaming.


    Lists:
    Classics Month: boxd.it/7zfcU

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★½

    Mini Review

    A gentleman's quote is a gentleman's word.

    At times, The Gentlemen feels like a typical ITV drama and despite it's all star cast, it feels cheap. However, after it's slow first half, it is surprisingly enjoyable. The actors, even Hugh Grant with his bonkers accent, are all fun to watch, specifically Henry Golding who surprisingly plays a great villain. The plot is full of twists and turns and the ending is totally satisfying. It's a bit of fun with a splash of Guy Ritchie's signature english style.

  • Grand Hotel

    Grand Hotel

    ★★★★

    Mini Review

    CLASSICS MONTH DAY 18

    Although nothing absolutely breathtaking, Grand Hotel is a very enjoyable film with distinct characters, an intertwining plot, and beautiful visuals of a very Grand Hotel where nothing ever happens...


    Lists:
    Classics Month: boxd.it/7zfcU

  • M

    M

    ★★★★★

    Mini Review

    CLASSICS MONTH DAY 17

    Fritz Lang said that M was his magnum opus, and rightfully so, as it's his strongest film (that I've seen). It's so iconic that you can see the influences it has had on modern films in every scene. It's use of sound is also brilliant, especially due to the fact that sound films were only in their infancy.


    Lists:
    Classics Month: boxd.it/7zfcU

  • City Lights

    City Lights

    ★★★★★

    Mini Review

    CLASSICS MONTH DAY 16

    I want to call City Lights hilarious and romantic, but it simply doesn't feel like enough! Ten times better than my first Chaplin - The Gold Rush - this film is outstandingly charming from beginning to end, with spot on performances by Chaplin and Virginia Cherrill ('the blind girl').

    Chaplin had every opportunity to start making sound films like everyone else at the time but chose to prove that having dialogue is overrated. It's also impressive how a straightforward silent comedy can casually mention homelessness, suicide, disability, alcoholism and imprisonment.


    Lists:
    Classics Month: boxd.it/7zfcU

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★½

    Mini Review

    Blessed are they who hunger and thirst for righteousness.

    With an all-star cast, Antonio Campos' The Devil All The Time leans on its performances and bleak, gritty, sometimes unnecessarily brutal atmosphere while lacking any real focus in it's plot. With the cast being introduced throughout the film as time passes, we follow multiple sub-plots that ultimately distract from the story of the main protagonist, Tom Holland's Arvin Russell.

    These side characters are not given sufficient development and typically…

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

    Mini Review

    CLASSICS MONTH DAY 15

    The anti-war film that began all anti-war films, All Quiet on the Western Front's core themes about the tragedy and futility of war are timeless. The scale and authenticity that it managed to achieve in 1930 is endlessly impressive, and the performances that ground the movie are (for the most part) excellent.


    Lists:
    Classics Month: boxd.it/7zfcU

  • Un Chien Andalou

    Un Chien Andalou

    ★★★★

    Mini Review

    CLASSICS MONTH DAY 14

    Well this is just a horrendous little puzzle isn't it? Although it really doesn't mean anything, which is why it is so interesting. You can definitely see the influence it has had on other films made in the 90 years since it's release, and it's quite entertaining to just let the images fly at you with no real understanding of what the hell is going on.


    Lists:
    Classics Month: boxd.it/7zfcU

  • Gone with the Wind

    Gone with the Wind

    ★★★★★

    Mini Review

    Frankly, my dear, I don't give a damn.

    Watching in celebration of hitting 1000 films on Letterboxd.

    When you dismiss the various controversies regarding race or the Confederacy, Gone with the Wind is as close to a masterpiece a film can get. The characters are brilliantly developed and acted (particularly the two leads), and the film earns it's hefty four-hour runtime with its somewhat melodramatic, but still timeless, American love story.

  • Man with a Movie Camera

    Man with a Movie Camera

    ★★★★

    Mini Review

    CLASSICS MONTH DAY 13

    Man with a Movie Camera is technical brilliance. Every technique, shot, angle, cut, transition, etc. is here in the Soviet Union in 1929. Although it can barely be considered a documentary nowadays, it's an experiment in what a man (or woman) can achieve with nothing but a camera. I'm surprised that with the technology we have now, films like these are not in abundance - a narrative is not always necessary to provoke a…

  • The Passion of Joan of Arc

    The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

    Mini Review

    CLASSICS MONTH DAY 12

    The Passion of Joan of Arc is so brilliantly timeless that it hardly feels like it was made in 1928. If it wasn't a silent film, you could convince me that this was made last week. Renée Jeanne Falconetti's performance elevates this film even more, she is absolutely perfect for the role of Joan of Arc. This is definitely a contender for my favourite silent film yet, my eyes were glued to the screen from start to finish. Truly a masterpiece.


    Lists:
    Classics Month: boxd.it/7zfcU