Sort by

Berken has logged 214 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
No Man's Land

No Man's Land

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kyle Kinane: Whiskey Icarus

Kyle Kinane: Whiskey Icarus

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
The World

The World

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Aziz Ansari: Buried Alive

Aziz Ansari: Buried Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
Please Vote for Me

Please Vote for Me

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★½
Edit this entry  
26
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
Edit this entry  
26
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
23
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
Read the review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry