roman has logged 35 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
07
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
05
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Edit this entry