Sort by

Chris has logged 113 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frankenstein's Army

Frankenstein's Army

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Southbound

Southbound

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hajime no Ippo - Mashiba vs. Kimura

Hajime no Ippo - Mashiba vs. Kimura

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fighting Spirit: Champion Road

Fighting Spirit: Champion Road

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Easter Bunny Kill! Kill!

Easter Bunny Kill! Kill!

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Theorem

Theorem

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mothra

Mothra

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Golden Time

Golden Time

2013
×
Read the review Edit this entry