Sort by

Jon? has logged 389 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clockstoppers

Clockstoppers

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Days

Days

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oh, Sun

Oh, Sun

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ako

Ako

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
Read the review Edit this entry  
12
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fatman

Fatman

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Four Women

Four Women

1975
×
Edit this entry  
02
The Diary of an African Nun

The Diary of an African Nun

1977
×
Edit this entry  
01
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Underground

Underground

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Chain

Chain

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House Party

House Party

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lenny

Lenny

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry