• The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★★

  • Sawdust and Tinsel

    ★★★

  • Statues Also Die

  • Él

    ★★★★½

  • Fear and Desire

    ★★

  • Duck Amuck

  • Peter Pan

    ★★★

  • Umberto D.

    ★★★★½

  • Summer Interlude

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★★

  • Diary of a Country Priest

    ★★★½

  • The Young and the Damned

    ★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★

  • Under Capricorn

    ★★½

  • The Third Man

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★½

  • Notorious

    ★★★★

  • Spellbound

    ★★★★

  • A Study in Choreography for Camera

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Lifeboat

    ★★★

  • Red Hot Riding Hood

  • Dumb-Hounded

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★½

  • Bambi

    ★★★

  • Saboteur

    ★★½

  • Suspicion

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Sabotage

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★

  • Land Without Bread

  • Vampyr

    ★★★

  • Murder!

    ★★

  • The Skeleton Dance

  • Blackmail

    ★★★

  • Un Chien Andalou

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★½

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

  • The General

    ★★★½

  • Seven Chances

    ★★★★½

  • The Navigator

    ★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Our Hospitality

    ★★★½

  • Return to Reason

  • Cops

  • The Goat

  • One Week

  • The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

  • The Infernal Cauldron

  • A Trip to the Moon

  • The Coronation of Edward VII

  • The Dreyfus Affair

  • The Merry Skeleton

  • The Temptation of St. Anthony

  • Divers at Work on the Wreck of the

  • The Four Troublesome Heads

  • The Haunted Castle

  • Partie d'écarté

  • The Arrival of a Train at La Ciotat