• Las Sombras

    Las Sombras

    Hoy vi esto y la historia de lo oculto. Mucho ocultismo por hoy.

  • History of the Occult

    History of the Occult

    ★★★★½

    Hay mucha información y la mayoría la dicen sutilmente. Aunq no me quedo super claro me encanto, seguramente la vuelva a ver.

    Es como una ensalada mixta de genios del cine y literatura con un toque especial de Crisitan Ponce que es genial, aparte de ser cine nacional que la potencia.

  • Control

    Control

    ★★★★

    When Im sad I normally just listen to sad music but today I decided to watch the sad film about the sad guy of the sad band I listen to when Im sad.

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★★

    I didnt learn and i dont care what queen gambit means, I just love The Queen’s Gambit (2020)

  • Baraka

    Baraka

    ★★★★

    Samsara did it better

  • Samsara

    Samsara

    ★★★★★

    hice un hilo de la peli,, mirenlo 👉🏻👈🏻

  • Under Capricorn

    Under Capricorn

    ★★½

    tooo boring n long, but still hitchcock

  • The New Mutants

    The New Mutants

    ★★

    en fin,,, el oso yogi

  • The Young Girls of Rochefort

    The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

    THE BEST MUSICAL EVER .

  • The Umbrellas of Cherbourg

    The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

    Singing, Catherine Deneuve, failed love relationship, umbrellas, colors, COLORS. Yea I love love love The Umbrellas of Cherbourg. This is the 1000 film I log on lb, best choice.

  • The Hour of the Furnaces

    The Hour of the Furnaces

    ★★★★

    Nooo 😤 dónde esta el imperialismo opresor??🤨 que lo voy a ir a buscar 😳 y cagar bien a piñas 👊

  • The Big Shave

    The Big Shave

    This could easily be a Lynch short too