Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blue Velvet: The Lost Footage

Blue Velvet: The Lost Footage

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Coyote

Coyote

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Basically

Basically

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Factory Mask

Factory Mask

2002
×
★★
Edit this entry  
08
Dangerous Teaser

Dangerous Teaser

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Legend of the Galactic Heroes: Overture to a New War

Legend of the Galactic Heroes: Overture to a New War

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Puparia

Puparia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midnight My Love

Midnight My Love

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Brother

Brother

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
La Mer

La Mer

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
Toi de l’Opéra

Toi de l’Opéra

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Moyen-Orient 1997

Moyen-Orient 1997

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Toi et moi amoureux

Toi et moi amoureux

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Nymphea

Nymphea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Madness of the Louvre

The Madness of the Louvre

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Walking on Water

Walking on Water

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Walker

Walker

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Madame Butterfly

Madame Butterfly

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Sakura no Ki ni Narou

Sakura no Ki ni Narou

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carmen and Lola

Carmen and Lola

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kick-Heart

Kick-Heart

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
M.D. Geist

M.D. Geist

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Ursa Minor Blue

Ursa Minor Blue

1993
×
★★½
Edit this entry  
06
Glassy Ocean

Glassy Ocean

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Quién te cantará

Quién te cantará

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don Pepe Popi

Don Pepe Popi

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Me envenenas

Me envenenas

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Return to Dust

Return to Dust

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Other Worlds

Other Worlds

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tumbled Cat

Tumbled Cat

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Mochibei

Mochibei

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Matsumoto Fragment

Matsumoto Fragment

1907
×
★★★½
Edit this entry  
01
Flower

Flower

1967
×
★½
Edit this entry  
01
The Girl from the Other Side

The Girl from the Other Side

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
00:08

00:08

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Kicking Rocks

Kicking Rocks

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Crazy for It

Crazy for It

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ballon

Ballon

2013
×
★★★½
Edit this entry