• The Northman

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Titane

    ★★

  • Lamb

    ★★★

  • The French Dispatch

  • a-ha: The Movie

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Loki

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Passion

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Shadowtown

    ★½

  • Last and First Men

    ★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

  • Caliphate

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Jack Whitehall: Christmas with my Father

  • Little Women

    ★★★½

  • The Gentlemen

    ★★

  • 1917

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • Saint Maud

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★

  • Ema

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Tell Me Who I Am

  • Marriage Story

    ★★★

  • Hair Love

  • Vivarium

    ★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • A White, White Day

    ★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • You Don't Nomi

  • Trixie Mattel: Moving Parts

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Captain Marvel

    ★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Glass

    ★★½

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★

  • Surviving R. Kelly

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Dynasties

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ½

  • The Vanishing

  • The VelociPastor

    ★★½

  • Maniac

  • Vox Lux