Sort by

Richard has logged 230 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Bigger Splash

A Bigger Splash

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★
Edit this entry  
25
Eat a Bowl of Tea

Eat a Bowl of Tea

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Devil's Disciple

The Devil's Disciple

1959
×
★★★
Edit this entry  
22
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Edward, My Son

Edward, My Son

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The American Soldier

The American Soldier

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Freud: The Secret Passion

Freud: The Secret Passion

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Across the Pacific

Across the Pacific

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Skyscraper

Skyscraper

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Clock

The Clock

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brats

Brats

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Despair

Despair

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Intermezzo

Intermezzo

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
City of Women

City of Women

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home

Home

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Virtue

Virtue

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Macao

Macao

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Very Curious Girl

A Very Curious Girl

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry