Sort by

Richard has logged 26 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Leadbelly

Leadbelly

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Circle of Deceit

Circle of Deceit

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Voyager

Voyager

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ogre

The Ogre

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Legend of Rita

The Legend of Rita

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
On a Clear Day You Can See Forever

On a Clear Day You Can See Forever

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Diplomacy

Diplomacy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry