Sort by

Crescente🎴 has logged 260 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry