Sort by

Jon has logged 179 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
Edit this entry  
29
Execution of Czolgosz with Panorama of Auburn Prison

Execution of Czolgosz with Panorama of Auburn Prison

1901
×
Read the review Edit this entry  
29
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
Read the review Edit this entry  
29
Maestro

Maestro

2005
×
Read the review Edit this entry  
25
The Nutcracker & the Mouse King

The Nutcracker & the Mouse King

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus

Santa Claus

1925
×
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1905
×
Read the review Edit this entry  
23
A Place to Stand

A Place to Stand

1967
×
Read the review Edit this entry  
20
Rhythm is it!

Rhythm is it!

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Santa Claus vs. Cupid

Santa Claus vs. Cupid

1915
×
Read the review Edit this entry  
19
The Adventure of the Wrong Santa Claus

The Adventure of the Wrong Santa Claus

1914
×
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Accident

A Christmas Accident

1912
×
Read the review Edit this entry  
19
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
Read the review Edit this entry  
19
A Winter Straw Ride

A Winter Straw Ride

1906
×
Read the review Edit this entry  
19
A Holiday Pageant at Home

A Holiday Pageant at Home

1901
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Comédie-Française ou L'amour joué

La Comédie-Française ou L'amour joué

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Reich's Orchestra

The Reich's Orchestra

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Charlie Brooker's Antiviral Wipe

Charlie Brooker's Antiviral Wipe

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Crossing Ice Bridge at Niagara Falls

Crossing Ice Bridge at Niagara Falls

1904
×
Read the review Edit this entry  
08
Impressions of Expo 67

Impressions of Expo 67

1967
×
Read the review Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
07
A Message from Mars

A Message from Mars

1913
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Molière

Molière

1909
×
Read the review Edit this entry  
03
The Memphis Belle: A Story of a Flying Fortress

The Memphis Belle: A Story of a Flying Fortress

1944
×
Read the review Edit this entry  
02
Unlicensed

Unlicensed

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Ballet

Ballet

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Read the review Edit this entry  
27
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
25
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
Read the review Edit this entry  
25
A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

A Boy and His Atom: The World's Smallest Movie

2013
×
Edit this entry  
25
On Your Mark

On Your Mark

1995
×
Edit this entry  
23
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
High School II

High School II

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
Edit this entry  
15
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cake

Cake

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zoo

Zoo

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maestro or Mephisto: The Real Georg Solti

Maestro or Mephisto: The Real Georg Solti

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
Read the review Edit this entry  
10
Earthrise

Earthrise

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Conductivity

Conductivity

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry