Sort by

Scott has logged 263 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Super Bob Einstein Movie

The Super Bob Einstein Movie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Abominable Snow Baby

The Abominable Snow Baby

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Val

Val

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Believe in Miracles

I Believe in Miracles

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Money Heist: From Tokyo to Berlin

Money Heist: From Tokyo to Berlin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Waffles + Mochi's Holiday Feast

Waffles + Mochi's Holiday Feast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Les Misérables: The History of the World's Greatest Story

Les Misérables: The History of the World's Greatest Story

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry