brenna❄️ has logged 130 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Your Girlfriend

Your Girlfriend

2019
×
Edit this entry  
07
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry