Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Posse

Posse

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★
Edit this entry  
30
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Still Frames

Still Frames

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
Blitz

Blitz

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
All over

All over

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
31
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★
Edit this entry  
30
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cane Fire

Cane Fire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1984
×
★★★½
Edit this entry  
31
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shane

Shane

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
31
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Edit this entry  
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Edit this entry  
31
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Manon of the Spring

Manon of the Spring

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pebbles

Pebbles

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
Spy

Spy

2015
×
★★½
Edit this entry  
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ride Like a Girl

Ride Like a Girl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry