RSS feed for Todd

Todd has logged 207 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
08
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Plus One

Plus One

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Guava Island

Guava Island

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Anna

Anna

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Second Act

Second Act

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Stuber

Stuber

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Stronger

Stronger

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suede: The Insatiable Ones

Suede: The Insatiable Ones

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Abominable

Abominable

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry